ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR ?
Araç değer kaybı, kaza sebebiyle onarım gören araçların ikinci el piyasa değerlerinde meydana gelen maddi kaybı ifade eder. Aracınız kazada herhangi bir hasar görmüşse tamamen ve en düzgün şekilde tamir edilmiş olsa dahi aracınızda değer kaybı oluşur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus hasar gören bölgenin hiç onarım görmemiş ya da benzer nitelikte bir onarım görmemiş olmasıdır. Örnek olarak; daha önce başka bir kaza sebebiyle boyanan bir parçanın daha sonra başka bir kaza sebebiyle tekrar boyanması değer kaybına sebep olmazken; bu parçanın değiştirilmiş olması ülkemiz koşullarında araç değer kaybına sebep olacaktır.
NASIL HESAPLANIR ?
Araç değer kaybı hesaplamasında aracın;
* Hasar geçmişi ve niteliği
* Kilometresi.
* Marka ve model bilgisi
* Üretim yılı
* Pazar değeri
Ve bunlar gibi bir çok faktör dikkate alınarak değerleme yapılır.
ÖNEMLİ BİLGİLER
ARAÇ DEĞER KAYBI TESPİTİ KİME YAPTIRILIR?
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nce 23.09.2010 tarihinde yayınlanan sektör duyurusu ile araç değer kaybı tespitinin kara araçları branşında ruhsat sahibi sigorta eksperlerince yapılabileceği belirtilmiştir.
ARAÇ DEĞER KAYBI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Birçok sigorta firması araç tamponları ve diğer plastik akşamların araçta değer kaybına sebep olmayacağı gerekçesiyle reddetme eğilimindedir; ancak bu genel geçer bir kural değildir.
Örnek olarak son model bir arabayı ele aldığımızda bu aracın hasarsız hali ile ön ve arka tamponu boyalı halinin değeri eşittir diyemeyiz. Ayrıca birçok sigorta şirketi kaza geçiren aracın daha önce de kazası bulunduğu iddiasıyla değer kaybı taleplerini reddetmektedir. Bu tip durumlarda karşılaştığınızda sigorta eksperleri tarafından hazırlanan değer kaybı raporu ile sigorta şirketlerinden tazminat talep edebilir ya da hukuki süreci başlatabilirsiniz.
ARAÇ DEĞER KAYBINDA ZAMAN AŞIMI
Araç Değer kaybı davalarında zaman aşımı süresi 2 yıldır. İki yıl içinde kaza yapmışsanız değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz.
Ekspertiz Raporu Hizmeti